Till toppen

Avräkningsprisindex (A-index) månad, 2020=100

Resultat

































Hur vill du göra med din sparade sökning om tabellen uppdateras med nya tidsperioder?

Vilka rader ska visas?



Avräkningsprisindex (A-index) månad, 2020=100 efter Produkter och Månad

 2020M082021M082022M082023M082024M082025M082026M08
A-INDEX TOTALT98,48111,14146,77138,27142,34145,19145,10
VEGETABILIEPRODUKTION97,27116,47154,01152,58147,12134,30138,33
SPANNMÅL94,86130,39202,70175,69132,06115,45129,99
Vete93,76129,81198,59169,67128,05114,61130,85
Korn96,43143,16214,33203,41148,69118,29128,95
Havre98,04114,06204,48177,20132,90117,44126,00
Råg97,88127,04224,39167,39132,83119,91135,13
Annan spannmål95,81125,16189,52155,68120,60105,10122,06
INDUSTRIGRÖDOR97,45147,62174,13131,62128,42132,44150,46
Oljeväxtfrö och oljehaltiga frukter97,44147,82174,42131,63128,45132,53150,62
Sockerbetor och andra industrigrödor100,00102,27107,18129,38122,61110,96110,96
FODERVÄXTER97,27106,67128,70169,44164,09152,89160,69
FRUKT OCH BÄR106,26100,7152,6085,6296,18107,13139,30
GRÖNSAKER103,83116,96116,56129,94152,61134,42147,52
POTATIS88,3175,26181,51156,86225,65179,7089,07
Matpotatis88,3175,26181,51156,86225,65179,7089,07
Utsädespotatis..............
Annan potatis..............
BLOMMOR OCH PLANTSKOLEVÄXTER99,94106,02106,68121,31131,61133,05137,66
ANIMALIEPRODUKTION99,47106,79140,85126,57138,43154,08150,63
DJUR101,51106,85133,72133,55137,60149,39166,00
Nötkreatur101,07107,88126,21131,12138,38156,16206,37
Gris100,80100,56126,78126,89133,55140,79121,82
Får och getter102,06128,33154,63148,81147,95158,89162,61
Andra djur103,40111,43156,95146,48140,71146,70146,23
MJÖLK, ÄGG OCH ANDRA ANIMALISKA PRODUKTER97,19106,74148,82118,78139,35159,31133,48
Mjölk96,87106,92154,44116,76142,00165,22132,23
Ägg98,01106,97136,52138,95145,35143,25148,56
Andra animaliska produkter100,00103,0292,4592,4577,92109,43109,43
Avräkningsprisindex (A-index) månad, 2020=100

Fotnoter

Spannmålsindex för senaste skörden är preliminära. Revideringar kan komma att göras i efterhand.

På grund av att en formel i våra beräkningsark varit felaktig, har vi reviderat index för spannmål för november 2018. Revideringen påverkar även index för Vegetabilieproduktion och A-index Totalt.
Denna revidering genomfördes 2025-01-21.
 

Sparad sökning JO1001AM20_2608
Oförändrad tabell

Obs:

Spannmålsindex för senaste skörden är preliminära. Revideringar kan komma att göras i efterhand.

På grund av att en formel i våra beräkningsark varit felaktig, har vi reviderat index för spannmål för november 2018. Revideringen påverkar även index för Vegetabilieproduktion och A-index Totalt.
Denna revidering genomfördes 2025-01-21.
Avräkningsprisindex (A-index) avser att visa utvecklingen av producentpriser för jordbruksprodukter. A-index är en prisindexserie, varför det inte ingår för producenterna inkomsthöjande ersättningar, så som direktbidrag i form av arealersättningar eller djurbidrag. Dessa indexserier är jämförbara med det Output Price Index inom EU, som publiceras för alla EU-länder.
Skicka (POST) följande JSON fråga till nedanstående URL för att nå denna tabell i Din applikation