Till toppen

Produktionsmedelsprisindex (PM-index) månad, 2020=100

Resultat

































Hur vill du göra med din sparade sökning om tabellen uppdateras med nya tidsperioder?

Vilka rader ska visas?



Produktionsmedelsprisindex (PM-index) månad, 2020=100 efter Produkter och Månad

 2020M082021M082022M082023M082024M082025M082026M08
PM-INDEX TOTALT99,18110,01145,41139,92133,95134,22141,38
UTSÄDE100,01101,85127,43126,73127,14128,38126,57
ENERGI OCH DRIVMEDEL99,89121,08174,14152,16115,75119,72136,20
Elektricitet103,98121,76188,73115,67102,18129,87137,38
Diesel98,05120,78168,01168,53121,66115,24135,99
Andra bränslen och drivmedel100,01120,09143,08152,14129,44114,42111,19
GÖDNINGS- OCH JORDFÖRBÄTTRINGSMEDEL96,07137,60332,89180,88157,32180,33199,11
Enkla gödselmedel95,73139,38355,18184,00158,18180,72200,86
Sammansatta gödselmedel96,72134,18289,98174,88155,66179,59195,74
VÄXTSKYDDS- OCH BEKÄMPNINGSMEDEL99,94100,55129,96131,82......
Svampmedel100,5095,89101,98110,26......
Insektsmedel100,06105,19109,39116,83......
Ogräsmedel99,85101,16134,82135,55......
VETERINÄRKOSTNADER100,62100,62101,66111,28......
DJURFODER95,86109,40153,58170,72158,27142,32158,83
UNDERHÅLL AV UTRUSTNING100,10102,74102,32107,84112,92115,69119,36
UNDERHÅLL AV EKONOMIBYGGNADER100,49111,40126,27134,18136,63137,46143,82
ANDRA VAROR OCH TJÄNSTER100,45103,85112,77122,46124,15124,34124,24
TOTAL INSATSFÖRBRUKNING98,80110,44152,75142,72133,66133,09141,19
UTRUSTNING100,27107,61122,34130,89134,66138,16142,40
Traktorer101,30104,74114,72125,78131,24133,36138,14
Övrig utrustning99,92108,57124,89132,60135,81139,76143,82
EKONOMIBYGGNADER100,50113,21127,70134,09135,44135,45140,08
INVESTERINGSVAROR100,31108,74123,42131,54134,82137,61141,93
 

Sparad sökning JO1001APMM20_2608
Oförändrad tabell
Produktionsmedelsprisindex (PM-index) avser att visa prisutvecklingen på de produktionsmedel som används i jordbruket. Denna indexserie är jämförbar med det Input Price Index som Eurostat publiceras för alla EU-länder.
Skicka (POST) följande JSON fråga till nedanstående URL för att nå denna tabell i Din applikation